Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volný chov ČVS

31. 12. 2009

Během posledních dnů jsem si všimnul,ke svému velkému údivu a překvapení, jak moji holubi polaří. Myslím si že se jedná o zajímavost, dnes spíše vzácnost, která mě vedla k popsání a malé úvaze.

Ćeský voláč sivý je původem užitkový holub. Je z mnoha historických publikací doloženo, že polaření a s tím související volný pohyb byl na srovnatelné úrovni se všemi v té době chovanými plemeny. Je však také pravdou že dnešní chovatelé při své šlechtitelské práci tento faktor záměrně a pochopitelně pomíjí. Já sám také, chovám voláče sivé kvůli šlechtění exteriéru, nikoliv kvůli letovým výkonům Byl jsem velmi překvapen, že jsem si nejednou všiml návratu mých siváků z pole osetého pšenicí. Tuto skutečnost podle mého názoru ovlivnilo několik faktorů:

Ve svém hejnu siváků chovám dva páry poštovních holubů, kteří působí jako výborné chůvy. Dále svojí touhou po pohybu, trochu mé “ pružáky” prohání. Neocenitelnou službou, je také jejich větší vzdušná zdatnost a zkušenost ve styku s dravci.Jejich vitalita je jistě důvodem častějšího létání. Je radostí manželky i mou pozorovat poletující hejno okolím.

Preferuji volný pohyb holubů a to, i se všemi riziky, které to obnáší. Omezuji své svěřence pouze v zimě kdy je pouštím obden podle pohlaví. Klíčení řepy na zahradě a nálety krahulce až do holubníku byly důvodem vyjímečného krátkodobého uzavření holubníku.

Svůj podíl na zmíněném má také skladba krmení. Většinou krmím ráno ječmenem. Protože ho holubi tak rádi neberou, krmím jen v takovém množství, aby byla dávka prakticky sežrána hned . Stahují se mi do holubníku vrabci a vidím velice nerad jak hodují na zbytcích po holubech. Podvečer krmím směs pšenice, kukuřice a hrachu a ta je sežrána okamžitě. Čisté krmítko večer, je podmínkou významně omezujicí výskyt myší na holubníku.V průběhu chovné sezony, zcela běžně moji chovanci zalétávali na záhony ve vzdálenosti do 50 metrů, kde sbírali rostliny, kamínky a ve velkém množství samotnou hlínu. V určitém období u některých kusů trus vypadal jak ornice.

V obci ve které bydlím a chovám holuby nejsem zdaleka sám kdo se věnuje tomuto koníčku. Jsou zde dále čtyři chovy závodní, dva volně užitkové a jedno hejno z budovy školy. Toto společenství tvoří směs zalétlých poštovních a jiných holubů k tomu jistě také nějací zdivočelí “takzvaně věžoví holubi”.

V průběhu celého dne je možné sledovat skutečně veliká hejna létající nad obcí a okolím. Pokud prolétne kolem našich střech moji siváci se zpravidla přidají. Je velice zajímavé pozorovat kam až si troufnou zaletět. Někdy se houf roztrhá podle příslušnosti k jednotlivým chovům. Jindy celé hejno dlouze krouží kolem.Někdy přistane na poli. Předpokládám,že je zde potravou nevyklíčené obilí a čerstvé mladé rostlinky. Ostražitost hena pohybujícího se po poli je bezpříkladná a sebemenší vzruch je důvodem pro okamžitý vzlet. Osobně tomu říkám “ alarm start”.Je zásadní rozdíl ve zvuku vzletu jedince, pokud chce popolétnou. Na tento zvuk ostatní prakticky nereagují.Úplně jiná situace nastane jestli, některý vzlétne poplašně. Charakteristické první plesknutí křídel zvedne okamžitě ostatní. Velice dobře si uvědomuji případná veterinární rizika . Proto očkuji pravidelně a pečlivě hlídám zdravotní stav a kondici svých siváčků.

Možnost sledovat skutečně volně létající holuby dává mému koníčku další radost nebo požitek chcete-li , který vůbec nebyl plánován ani předpokládán. Tím mi působí ještě větší potěšení, že právě Český voláč sivý u kterého jsme se tiše smířili, že se stává málo létavým plemenem, tohle ještě dokáže.

Jaroslav Volenec

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Polařící holubi

(ing. König Josef, 6. 1. 2010 6:35)

Takto volně chovám siváky od svých 15 let (nyní mě je 56). Vše o létání a polaření můžu potvrdit. Mám ale ještě jednu zkušenost a to tu, že čím je holub kvalitnější ve volatosti tak tím dříve o něho přicházím. Příroda přirozeným výběrem se snaží odstranit to, co se snažíme výběrem a chovem preferovat. Takže radost spojená s pozorováním létajících a činorodých holubů je spojena se zklamáním z častých ztrát nejkvalitnějších jedinců vhodných pro výstavy.